Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (2022)

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych – która jest godzina w USA. Jeśli planujecie wyjazd za Ocean Atlantycki, do Stanów Zjednoczonych Ameryki, być może na gorące wakacje na Florydzie, czy na turystyczne zwiedzanie Stanów Zjednoczonych od zachodniego do wschodniego wybrzeża lub po prostu chcecie zamieszkać tam na stałe z całą rodziną to na pewno czeka Was przygoda z amerykańskimi wizami. Ich zdobycie to główna przeszkoda w podróży do Stanów Zjednoczonych. Jak już tutaj dotrzecie pozostaną inne bariery do pokonania.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (1)

Która godzina w USA

Nie musimy mówić o barierze językowej, która nie powinna w większym stopniu Wam doskwierać, skoro przeszliście rozmowę z konsulem i dostaliście wizę do USA lub zarejestrowaliście się w systemie ESTA. Bariery finansowe i kwestie utrzymania to też drugoplanowy problem, ponieważ aby dostać wizę musieliście wykazać się odpowiednią kwotą na swoje utrzymanie przez pierwsze miesiące w USA.

Pozostaje więc bariera psychologiczna, związana z nowym miejscem, nowymi ludźmi i komfortem związanym przekraczaniem kilku stref czasowych w całych Stanach Zjednoczonych.
W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do zmian stref czasu podczas podróżowania z miasta do miasta lub z województwa do województwa.

W Stanach Zjednoczonych może się zdarzyć, że podróż do miasta oddalonego o kilkanaście kilometrów lub mil, będzie wiązała się ze zmianą czasu o całą godzinę.
Oczywiście mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, kiedy oba miasta leżą w stanach leżących w różnych strefach czasowych, a jednocześnie dzieli je krótka droga. Warto pamiętać o strefach czasowych w Stanach Zjednoczonych, aby uniknąć w przyszłości wielu nieporozumień, niepotrzebnych spóźnień lub zbyt długiego oczekiwania.

Strefy czasowe i ich geneza

Być może warto przypomnieć, czym są strefy czasowe? Są to wytyczone obszary na ziemi, rozciągające się południkowo między północnym, a południowym biegunem Ziemi. Strefy układają się średnio co 15 stopni szerokości geograficznej, co wynika z podziału na 24 godziny całej kuli ziemskiej.

Czas w konkretnej strefie jest z reguły średnim czasem słonecznym środkowego południka danej strefy i różni się on o wielokrotność pełnej godziny od czasu uniwersalnego, czyli Greenwich Mean Time, UTC+0. Żeby nie było tak łatwo, są również wyjątki, gdzie urzędowo wprowadzono różnice o niepełną godzinę.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (2)

(Video) Quick Commentary Following US Inflation Data

Czas uniwersalny i podział kuli ziemskiej na strefy czasowe zostały zaproponowane przez Sandforda Fleminga, kanadyjskiego wynalazcę w 1878 roku. Propozycja wynikała z postępu cywilizacyjnego, ludzie, którzy podróżowali, robili to coraz szybciej i dotychczasowy pomiar czasu stał się bardzo niewygodny. Strefy czasowe wprowadzono w 1884 roku.

Warto zwrócić uwagę, że czas obowiązujący między jednym południkiem, a drugim, obowiązuje jedynie na morzach i oceanach. Ponieważ państwa leżące w strefach czasowych, mają nieregularne kształty, więc ich strefa czasowa dopasowywana jest tak, aby obowiązywała w nich ta strefa czasowa, w których południkach w większości mieści się państwo.

Mniejsze i średnie państwa mają jedną strefę czasową, duże państwa takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Rosja czy Brazylia mają kilka stref czasowych. Wyjątkiem dużych państw, które mimo swojej dużej powierzchni, mają jedną strefę czasową są Chiny. Stan Floryda ma czas „eastern”.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych

Jeśli przylecicie do Stanów Zjednoczonych, będziecie musieli ustawić sobie zegarki zgodnie z zegarkami na lotnisku, na którym wylądujecie. Główne terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych dzieli się na cztery strefy czasowe i dodatkowo dochodzą do tego dwie strefy obowiązujące między innymi na Alasce i Hawajach.


Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (3)

Eastern Daylight Time

Jeśli bierzemy pod uwagę czas letni, to wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to czas Eastern Daylight Time – EDT, UTC-4, czyli jeśli według czasu Greenwich, UTC+0 jest 21:00, to w UTC-4 jest godzina 16:00.

Wschodnie wybrzeże czasu Eastern Daylight Time to stany Michigan, Indiana, Ohio, Pensylwania, Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Connecticut, Delaware, Zachodnia Virginia, Północna Virginia, New York, stan Floryda, New Jersey, Maine, Georgia, Południowa Karolina, Północna Karolina oraz Washington D.C.

(Video) Where's Worse in the US Or in Europe?

Oprócz tych licznych stanów, UTC-4 obowiązuje również w Boliwii, części Brazylii, a także między innymi w Gujanie, Anguilli, Antigua i Barbuda, na Antylach Holenderskich, na wyspach Aruba, Barbados, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, na Dominikanie, w Gwadelupa, na Grenadzie, Portoryko, na Bahamach i na Kubie. A to oznacza, że można odwiedzić te kraje, nie zmieniając czasu w swoim zegarku. Strefy czasowe w USA.

Mountain Daylight Time

Kolejną strefą czasową na wschód jest Mountain Daylight Time – MDT, UTC-5, jeśli według Greenwich jest 21:00, to w czasie MDT jest godzina 15:00. Strefa czasowa obowiązuje w stanach Minnesota, Wisconsin, Illinois, Tennesse, Mississipi, Oklahoma, Texas, Kansas, Iowa, Louisiana, a także w większości w stanach Północna Dakota, Południowa Dakota i Nebraska, a także w większości Alabama i Kentucky. Strefa czasowa UTC-5 to również państwa jak Ekwador, Kolumbia, Peru, Haiti, Jamajka, Kajmany i Panama, a także kanadyjska wyspa Southampton.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (4)

Centralną strefą czasową w Stanach Zjednoczonych jest UTC-6, czyli Central Daylight Time – CDT, co oznacza, że jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, to w UTC-6 jest godzina 14:00. Ta strefa czasowa obowiązuje częściowo w stanach Alabama, Kentucky, Północna Dakota, Południowa Dakota i Nebraska, oraz w stanach Montana, Idaho, Wyoming, Utah, Colorado i Nowy Meksyk.

Strefa UTC-6 to również takie państwa jak Ekwador, Belize, Gwatemala, Kostaryka, Nikaragua, Salwador, Chile, a także środkowa i wschodnia część Meksyku i kanadyjskie prowincje Manitoba, oraz części prowincji Nunavut i Ontario.

Pacyfic Daylight Time

Zachodnia część Stanów Zjednoczonych, Pacyfic Daylight Time, czyli PDT, to UTC-7. Jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, na w tej strefie czasowej jest godzina 13:00. Ta strefa czasowa to stany California, Washington, Nevada i Oregon. UTC-7 to również kanadyjska prowincja Alberta, terytoria północno – zachodniej Kanady. Strefy czasowe USA.

(Video) 027 Is Poland the best choice globally for opening a tech site? Hear Box's story

Zachodnia część Nunaut i miasto Lloydminster, a także meksykańskie stany Chihuahua, Kalifornia Dolna Południowa, Nayarit i Sinaloa.
Idąc dalej na wschód pozostają nam jeszcze strefy poza głównymi czterema. Pierwsza będzie Alaska, na której obowiązuje UTC-8, letni czas alaskański. Oznacza to, że jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, na Alasce jest godzina 12:00.

Ta sama strefa czasowa obowiązuje poza USA na Wyspach Clippertona, Pitcarin, w kanadyjskim terytorium Jukon, w większości prowincji Kolumbii Brytyjskiej oraz w Meksyku stan Kalifornii Dolnej.
 Na sam koniec Hawaje, jest to UTC-10, czas hawajsko – aleucki. Oznacza to, że jeśli jest godzina 21:00 czasu Greenwich, na Hawajach jest godzina 11:00. Poza Stanami Zjednoczonymi tą samą strefę czasową mają Polinezja Francuska, oraz Wyspy Cooka.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (5)

Czas zimowy w Stanach Zjednoczonych

Sprawa nieco bardziej komplikuje się podczas zmiany na czas zimowy. Nie wszędzie obowiązuje czas letni, w niektórych krajach zaniechano zmiany z czasu letniego na zimowy i odwrotnie, ze względu na rzekome oszczędności, wówczas obowiązuje czas zimowy. Czas zimowy stosuje się w 79 krajach na świecie, w niektórych większych krajach obowiązuje tylko w wybranych częściach.

Czas zimowy zaczyna się w pierwszą niedzielę listopada i kończy w drugą niedzielę marca i jego zmiana obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych, jednak z wyłączeniem niektórych regionów.

Wówczas Czas Pacyfic Daylight Time UTC-7 zmienia się w Pacyfic Standard Time UTC-8. Czas Mountain Daylight Time UTC-6 zmienia się w Mountain Standard Time, UTC-7. Central Daylight Time UTC-5 zmienia się w Central Standard Time, UTC-6, natomiast Eastern Daylight Time, UTC-4 zmienia się w Eastern Standard Time, UTC-5. Czas Alaski z UTC-8 zmienia się na UTC-9.

Zamorskie terytoria USA

Czas nie jest zmieniany w zamorskich terytoriach Stanów Zjednoczonych, takich jak Hawaje, Puerto Rico, American Samoa, Guam, Northern Mariana Island oraz United States Virgin Islands, a także w Arizonie, z wyłączeniem półautonomicznego Navajo Nation, zajmującego część północno wschodniej Arizony, południowo wschodniej Utah, oraz północno zachodniego Nowego Meksyku.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (6)

Ciekawostki związane ze zmianą czasu

(Video) Live Trading Przed Otwarciem USA

Sama zmiana czasu z zimowego na letni została wprowadzona ze względu na oszczędności energii, głównie ze względu na światło dzienne, które dzięki temu zostało wydłużone dzięki wprowadzeniu czasu zimowego.

To właśnie rzekome oszczędności były powodem wprowadzania czasu letniego, wielu ekspertów jednak uważa, że zmiana czasu zimowego na letni to wątpliwe oszczędności. Więcej światła naturalnego wieczorem po zmianie czasu wynika z zabrania tego czasu z samego rana. Strefy czasowe w USA.

Jaśniejsze popołudnia są oczywiście bardziej korzystne jeśli myślimy o sprzedaży, uprawianiu sportów, zabawie, czy późniejszych powrotach z pracy lub szkoły, rano jednak więcej światła przydałoby się choćby w rolnictwie.

Zmiana czasu a aspekt zdrowotny

Zmiana czasu letniego na zimowy jest zmianą często lubianą, ponieważ dostajemy dodatkową godzinę snu, którego tak często nam brakuje. Zmiana w druga stronę, już jednak mniej. W wyniku niektórych badań stwierdzono, że zmiana czasu z zimowego na letni ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Nie określono jeszcze dokładnych powodów, ale zaobserwowano powiększenie ryzyka zawałów serca o całe 10 procent kilka dni po wprowadzeniu zmian. Co ciekawsze, zmiana w drugą stronę, sprawia, że notuje się mniej zawałów. Zmiany czasu mogą mieć również negatywny wpływ na produktywność pracowników.

Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych. Która godzina jest teraz w USA (7)

Pobyt w Stanach Zjednoczonych, zmiana czasu i jet-lag

Bez względu na zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, czas spędzony w Stanach Zjednoczonych może być dla nas początkowo drobną przeszkodą, aby zacząć normalnie funkcjonować. Jeśli się odpowiednio przystosujecie do zmiany czasu po wylocie z Polski i wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych, wszystko pójdzie gładko i nawet cztery strefy czasowe nie powinny być Wam straszne.

Przylot do Stanów Zjednoczonych może wiązać się początkowo z syndromem nagłej zmiany strefy czasowej, co prawda przebiega ona stosunkowo łagodniej niż w wypadku przelotu w drugą stronę. Lądując w Stanach Zjednoczonych około godziny 12:00, w Polsce zaczyna się już noc, przez co organizm przystosowany do strefy czasowej w naszym kraju, może zrobić się niedługo senny. Strefy czasowe USA.

Jeśli nie przezwyciężycie zmęczenia, możecie tylko pogłębić rozregulowanie zewnętrznego zegara. Najważniejszą i w zasadzie jedyną radą, która może zniwelować syndrom nagłej zmiany strefy czasowej, jest przystosowanie swojego życia do czasu lokalnego, jedzenie posiłków, codzienne czynności i położenie się spać, według nowego czasu.

(Video) Rosję I USA Dzielą 4 Kilometry. Dlaczego Ich Pokonanie Zajmuje 21 Godzin? Życie Na Wyspach Diomedesa

Jak już się przystosujecie do lokalnego czasu w Stanach Zjednoczonych, powinno być już łatwiej. Nawet podróże z zachodniego wybrzeża na wschodnie i z wybrzeża wschodniego na zachodnie, powinny przebiegać bez problemów, ze względu na mniejszą różnicę czasową między skrajnymi strefami czasowymi Stanów Zjednoczonych.

FAQs

Która godzina jest teraz w Ameryce Południowej? ›

UTC-03:00 (P – Papa) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 45°W.

Ile jest stref czasowych? ›

Glob ziemski podzielono na 24 strefy czasowe o szerokości średnio 15° każda (360°/24).

Gdzie jest najwieksza roznica czasu? ›

Strefa czasowa UTC+14:00 wyprzedza strefę UTC-10:00, która obowiązuje na zbliżonej długości geograficznej o 24 godziny. Jest to strefa skrajna; w niej jako pierwszej dokonuje się zmiana daty. Od sąsiadującej strefy UTC-12:00 dzieli ją 26 godzin, jest to największa różnica czasowa na Ziemi.

Które państwo ma więcej stref czasowych? ›

Rosja,Usa mają ich więcej z powodu górowania słońca w danym rejonie kraju. Rosja ma ich najwięcej mianowice 8,następnie USA i Kanada po 6 ,potem jest Australia która ma 3 strefy czasowe. Wiele państw spoza wymienionych ma wyodrębnioną 1 strefe czasową dzieloną na zimową i letnią.

Jak obliczyć czas w innych krajach? ›

Obliczenia opierają się czasie ruchu obrotowego Ziemi. Wiedząc, że czas obrotu 360° wynosi 24 godziny (1440 minut), wiemy, że obrót o 15° trwa 1 godzinę (60 minut), a o 1° – 4 minuty. Z tej zależności wynika identyczna różnica czasu słonecznego – według położenia punktów na określonej długości geograficznej.

Która jest godzina czasu pacyficznego? ›

10:00 Pacific Standard Time (PST)

Czy w Stanach jest zmiana czasu? ›

Zmiana czasu z letniego na zimowy USA 2022 była 5 dni temu. W 2022 roku obchody Zmiany czasu z letniego na zimowy w USA przypadły na 6 listopada (niedziela). Pierwsza niedziela listopada to czas, kiedy Stany Zjednoczone zmieniają czas z letniego na zimowy.

Ile się leci samolotem z Polski do USA? ›

Bezpośrednie loty do USA trwają od średnio 9 godzin 15 minut (Warszawa - Nowy Jork) do około 12 godzin 15 minut (Warszawa - Los Angeles).

Dlaczego w Stanach jest inna godzina? ›

Londyn jako stolica podlega pod główną strefę czasową Wielkiej Brytanii. Różnica pomiędzy Polską i Londynem wynosi jedną godzinę. To przez Londyn przebiega południk zerowy, który jest wyznacznikiem wszystkich stref czasowych na świecie. Obowiązuje tu czas letni i zimowy.

W jakim kraju jest teraz 10 rano? ›

w Indiach jest zaledwie 10 rano (albo 10:30, gdyż Indie zdecydowały się na podział stref czasowych co 30 minut, nie pytajcie czemu).

Czemu na Ukrainie jest inna godzina? ›

Ukraina znajduje się w strefie czasowej Eastern European Time (EET). Zimą do UTC należy dodać 2 godziny, a latem 3. Czas ten obowiązywał też kiedyś w Polsce- w latach 1918 – 1922. Jadąc do Lwowa po przekroczeniu granicy by poznać aktualny czas we Lwowie teoretycznie trzeba więc przestawić zegarki o godzinę do przodu.

Która godzina jest w Londynie gdy w Warszawie jest 12? ›

Odp. W Londynie jest godzina 10:36 czasu słonecznego.

Gdzie na świecie jest najwcześniejsza godzina? ›

Najwcześniejsza godzina jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii, potem kolejno poruszając się na wschód czas wzrasta kolejno o 1, 2, 3 godziny. Wyłącznie w Stanach zjednoczonych różnica czasu między wschodnią za zachodnią granicą wynosi 6 godzin.

Co ile południków zmienia się godzina? ›

Cała Ziemia podzielona jest umownie na strefy czasowe. Granice stref czasowych przebiegają z grubsza co 15 stopni długości geograficznej.

Jaki jest czas GMT w Polsce? ›

Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego (GMT + 01:00).

Kto wymyslil strefy czasowe? ›

Czas uniwersalny i strefy czasowe zostały zaproponowane w 1878 roku przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga, zaś wprowadzono je w 1884 roku.

Co to znaczy CEST? ›

Czas środkowoeuropejski letni, CEST (ang. Central European Summer Time) – strefa czasowa odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 30°E, który różni się o 2 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+02:00).

Po co są strefy czasowe? ›

Strefy czasowe wprowadzono w 1884 roku. Było to wówczas rozwiązanie problemu szybkiego poruszania się ludzi z punktu A do punktu B. Założeniem było dostosowanie czasu w każdym z tych miejsc do cyklu dnia i nocy. W rezultacie podzielono świat na 24 różne strefy.

Która godzina czasu słonecznego? ›

Czas słoneczny to czas, wyznaczany przez Słońce – w momencie, kiedy znajduje się ono najwyżej nad horyzontem (górowanie Słońca) jest godzina 12:00. We wszystkich miejscowościach leżących na tym samym południku jest ta sama godzina.

Z czego wynika późniejsza godzina na wschód a wcześniejszą na zachód? ›

Ponieważ Ziemia obraca się z zachodu na wschód, na zachód od miejscowości A jest godzina wcześniejsza, na wschódpóźniejsza.

Jak zmienić UTC na Facebooku? ›

Aby zmienić strefę czasową konta reklamowego:
 1. Przejdź do Ustawień płatności w Menedżerze reklam. ...
 2. Wybierz w sekcji Informacje o firmie.
 3. Znajdź sekcję Waluta i strefa czasowa, a następnie użyj menu rozwijanego do wybrania nowej strefy czasowej. ...
 4. Wybierz opcję Utwórz nowe konto.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2022? ›

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku. Wskazówki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną pełną godzinę do przodu.

Które kraje zmieniają czas na letni? ›

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. W stanie Indiana (USA) do 2006 roku czas letni obowiązywał jedynie w niektórych obszarach.

Czy zmieniamy czas w 2022? ›

Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wskazówki zegarków przestawiamy z 3.00 na 2.00. W 2022 roku zmiana na czas zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec marca 2023 roku.

Ile trzeba mieć pieniędzy na wyjazd do USA? ›

Podsumowanie. Zakładając dwutygodniową objazdówkę po Zachodnim Wybrzeżu bezpiecznie jest przyjąć budżet w granicy 1600 - 2000$ za pokoje dla dwóch osób. W przypadku Alaski dwutygodniowa podróż dla dwóch osób pochłonąć może na noclegi nawet ponad 3000$ za dwie osoby.

Jak najtaniej dostać się do USA? ›

Wszystko zależy od tego, na kiedy zaplanujesz podróż, jakie wybierzesz lotnisko początkowe, miasto docelowe i z jakim wyprzedzeniem zarezerwujesz lot. Bilety do USA najtaniej zarezerwować można we wrześniu i maju. Decydując się na lot właśnie wtedy możesz średnio zaoszczędzić ok. 7,5% na cenie biletu.

Jaki jest koszt wizy do USA? ›

Rodzaje wiz do Stanów Zjednoczonych:

Cel wyjazdu: turystyka, odwiedziny znajomych, rodziny lub rozmowy, spotkania biznesowe w firmie amerykańskiej. Zezwolenie jest ważne 2 lata od daty wydania, na pobyt do 90 dni na miejscu. Opłata wizowa 21 USD.

Która godzina jest teraz na Biegunie Północnym? ›

Czas – z geograficznego punktu widzenia – jest związany z położeniem Słońca nad Ziemią i z położeniem obserwatora. Ponieważ każdy kierunek widziany z bieguna północnego jest południowy, Słońce jest zawsze na południu, i niezależnie od tego, która na biegunie północnym jest godzina, zawsze jest to ta sama godzina.

Jak zmienić czas? ›

Zmienianie sposobu pokazywania godziny
 1. Otwórz na telefonie aplikację Zegar .
 2. Kliknij Więcej. Ustawienia. Aby wybrać domową strefę czasową: kliknij Domowa strefa czasowa. Aby automatycznie zmieniać strefę czasową: kliknij Zmień datę i godzinę Ustawiaj strefę czasową automatycznie.

Dlaczego w Hiszpanii jest taki sam czas jak w Polsce? ›

Wszystko dlatego, że obowiązuje ten sam czas urzędowy co w Środkowej Europie i choć stolica Hiszpanii leży 3 tysiące kilometrów na zachód od Polski dzień wydaje się przesunięty o godzinę do przodu. Do lat 40. XX wieku Hiszpania, Francja i Portugalia miały ten sam czas urzędowy, co Wielka Brytania.

Gdzie jest dzień a gdzie noc? ›

W trakcie każdego obrotu Ziemi wokół własnej osi, w tym samym momencie część powierzchni naszej planety zwrócona jest ku Słońcu – wówczas na tym obszarze panuje dzień. Inna część jest w tej samej chwili odwrócona od Słońca – wówczas na tym obszarze panuje noc.

Jaka jest różnica godzin między Polską a Meksykiem? ›

Dla przykładu w naszym kraju mamy czas UTC+1 lub latem UTC+2. Daje nam to różnicę w czasie względem Meksyku od 6, aż do 10 godzin. Różnica czasu o 10 godzin wystąpi tylko przez bardzo krótki okres i tylko dla północnych stanów w Meksyku.

Jaka godzina w Białorusi? ›

To całoroczna strefa czasowa obowiązująca zarówno na Białorusi, jak i na Krymie oraz w Moskwie i Petersburgu. Podobnie jak czas na Ukrainie tak i czas na Białorusi jest inny niż w Polsce mimo niewielkiej odległości od Polski. Gdy w Polsce jest godzina 12:00 w czasie letnim to na Białorusi jest 13:00.

Czy w Rosji jest inny czas? ›

Czas moskiewski (ang. Moscow Time, MSK, МСК; ros. московское время) – całoroczna strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 45°E, który różni się o 3 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+03:00).

Co jest w Kijowie? ›

Najwyższym jest kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią symbolizującym niezależność Ukrainy i upamiętniającym uzyskanie niepodległości. Zobaczymy tu też pomnik Kozaka Mamaja, pomnik legendarnych założycieli Kijowa – Kija, Szczeka, Chorywa i ich siostry Łybedź, a także pomnik Archanioła Michała, patrona miasta.

Ile jest stref czasowych w UE? ›

UE ma trzy strefy czasowe: zachodnioeuropejską, środkowoeuropejską i wschodnioeuropejską, ale wspólny standard zmiany czasu. Dwa razy w roku – w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października – wszystkie państwa przesuwają zegarki o godzinę.

Ile się leci do Anglii z Warszawy? ›

Twoja podróż

Loty na trasie z Warszawa do Londyn Heathrow (LHR) w Wielka Brytania obsługują linie lotnicze British Airways. Lot wykonywany jest bezpośrednio, bez międzylądowania. Czas przelotu wynosi około 1 godziny 40 minut, odległość pomiędzy miastami wynosi 1 469 km.

Gdzie znajduje się Anglia? ›

Położenie Anglii: Europa Zachodnia, środkowa i południowa część wyspy Wielka Brytania. Od północy graniczy ze Szkocją a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem la Manche i Morzem Północnym.

Jak liczy się czas w USA? ›

Aktualny czas w USA - różnica czasu z Polską
 1. Aktualny czas w Nowym Jorku: 7:00:05 PM.
 2. Data: Saturday, November 12, 2022.
 3. Strefa czasowa: UTC/GMT +10 godzin.
 4. Różnica czasu z Polską: 6 godzin.
 5. Czas letni: Wskazówki zegarów przestawia się o jedną godzinę do przodu.

Jaka jest najwieksza roznica czasowa od Polski? ›

Strefa czasowa UTC+14:00 wyprzedza strefę UTC-10:00, która obowiązuje na zbliżonej długości geograficznej o 24 godziny. Jest to strefa skrajna; w niej jako pierwszej dokonuje się zmiana daty. Od sąsiadującej strefy UTC-12:00 dzieli ją 26 godzin, jest to największa różnica czasowa na Ziemi.

Kto ma najwięcej stref czasowych? ›

Rosja jest krajem, na którego terenie obowiązuje najwięcej stref czasowych. Aktualnie jest to dziewięć stref, zamiast 11, które obowiązywały jeszcze w 2010 r.

Ile jest stref czasowych na świecie? ›

Glob ziemski podzielono na 24 strefy czasowe o szerokości średnio 15° każda (360°/24). W praktyce strefy czasowe o granicach wytyczonych przez południki obowiązują jedynie na morzach i oceanach. Na lądach ich kształt jest zmodyfikowany tak, by w małych i średnich państwach obowiązywała tylko jedna strefa czasowa.

Ile południków przechodzi przez Polskę? ›

w największym skrócie i uproszczeniu: Polska leży między 14 a 24 południkiem oraz 49 a 54 równoleżnikiem. Czyli przez Polskę przechodzą (z południa na północ) równoleżniki 50, 51, 52, 53 i 54 oraz (z zachodu na wschód) południki 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 i 24.

Ile kosztuje życie w Stanach? ›

Rata hipoteczna, rachunki, przedszkole dla dzieci, 2 auta i koszty utrzymania w USA, wyniosły bowiem łącznie… $64,500! Oznacza to, że naszej modelowej amerykańskiej rodzinie już na starcie brakuje co najmniej $15,500 rocznie, aby żyć na średnim poziomie.

Jaka jest różnica czasu między Polską a Egiptem? ›

Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godz. Należy jednak pamiętać, iż dwa razy w roku przez niespełna miesiąc zasada ta nie ma zastosowania i czas w obu krajach jest ten sam.

Ile zarabia przeciętny Amerykanin miesięcznie? ›

Według najnowszego raportu opublikowanego przez Bureau of Labor Statistics (BLS), mediana tygodniowych zarobków pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w USA szacowana jest na 1 003 USD. Oznacza to 4 012 USD w przeciętnym miesiącu lub 52 156 USD rocznie.

Gdzie jest najtaniej w USA? ›

Bilety do USA najczęściej kupujemy do Nowego Jorku (25,8%), Chicago (13,8%) i Los Angeles (8,7%). Najtańsze bilety do USA można kupić na podróż do Nowego Jorku (2389,82 zł), Chicago (2420,38 zł) i Waszyngtonu (2780,76 zł).

Gdzie w USA żyje się najlepiej? ›

Podsumowanie: najlepsze miejsca do życia w USA

Najlepsze miasta do życia znajdują się blisko linii brzegowej w Kalifornii, na Florydzie, Hawajach, a także w Teksasie, nad Zatoką Meksykańską.

Jak długo leci samolot z Warszawy do Egiptu? ›

Ile trwa lot do Egiptu? Odpowiedź brzmi ok. 4-5 godzin. Rejsowe loty z Warszawy do Kairu obsługuje włoska Alitalia, Czech Airlines, Turkish Airlines i niemiecka Lufthansa (żaden z lotów nie jest bezpośredni i musimy dokonać międzylądowania, odpowiednio we Włoszech, Czechach, Grecji, Turcji czy Niemczech).

Ile trwa dzień w Egipcie? ›

Minusem jest krótki dzień, bo trwa około 9 godzin, więc jest krótki czas na opalanie się, ale woda w morzu jest ciepła wynosi około 21°C. Dzień jest krótszy, bo słońce zachodzi o 17.00.

Videos

1. Europe's Upcoming Recession
(Money & Macro)
2. Trump, sondaże i rzeczywistość. Czy przyśni się amerykański sen. Stygmatyzacja Kobiet. Pegasus wraca
(P.D. MILKO®)
3. Policja pod ambasadą USA w konfrontacji z audytorem - cz. II #62
(audyt obywatelski)
4. Best practices in warehousing 4.0
(Mecalux Group)
5. PODRÓŻ PO STANACH - Arizona: Kanion Antylopy, Wielki Kanion i Monument Valley | USA VLOG
(Sonia Karman)
6. THE COUNTRY COLLECTORS Q&A (GETTING PERSONAL)
(The Country Collectors)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Lidia Grady

Last Updated: 11/26/2022

Views: 5605

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lidia Grady

Birthday: 1992-01-22

Address: Suite 493 356 Dale Fall, New Wanda, RI 52485

Phone: +29914464387516

Job: Customer Engineer

Hobby: Cryptography, Writing, Dowsing, Stand-up comedy, Calligraphy, Web surfing, Ghost hunting

Introduction: My name is Lidia Grady, I am a thankful, fine, glamorous, lucky, lively, pleasant, shiny person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.